Takıntılar Sorunları

Takıntılar Sorunları

Takıntılar Sorunları;Kişinin kontrol etmeye çalıştığı fakat kontrol altında tutamadığı, engel olamadığı davranış veya zihinsel meşguliyettir. Kişi bu takıntılı durumunu normal olarak algılayabilir veya takıntı durumunun farkında olabilir. İstenmeden, farkında olmadan kişiyi kısıtlayan, sıkıntıya düşüren, kaygı uyandıran tekrarlayıcı veya sürekli olan eylemler ve düşüncelerdir.

Kişi bu takıntıları bastırmaya çalışabilir veya bu takıntıyı başka bir hale dönüştürmeye çalışabilir. Genelde uymak zorunda olduğu kurallar gibi hisseder bunlara örnek olarak; el yıkama, sağ- sol eşitliğini sağlama, düzenleme, belli sayı dizimin de tekrar etme gibi çeşitli alanlarda kendini bir zorundalık içerisinde bulur ve bu zorundalıkları yerine getirmediğinde farklı olumsuz düşüncelere sahip olabilir. Kişi bu takıntılara korktuğu, endişe duyduğu veya kaygılandığı şeylerden korunmak amacıyla yapar veya böylesi bir durumdan kaçınmak için gerçekleştirir.

Ama bu davranış ve zihinsel eylemler korunacağı düşündüğü şeylerden genelde gerçek dışı veya abartılı biçimde gerçekleşir. Kişi bu takıntıları yaparken aşırı zaman harcayabilir ve diğer işler için kısıtlamalara gidebilir.
Kişinin düşünceleri de takıntılı hale gelebilir belli bir nesneyle hoş olmayan düşünceler kişinin kontrolü olmadan bir anda zihnini meşgul edebilir. Kişi bu düşüncelerden uzaklaşmak için takıntılar elde edebilir. Bu tekrarlayıcı şeyler kişi için bir ritüel gibidir çünkü bu eylemlerin belli süresi, tekrarı ve biçimini barındıran bir prosedürü vardır. Genelde davranışsal takıntılar insanların daha çok dikkatini çekse de zihinsel takıntılar daha yaygındır. Zihinsel takıntılar gizlenebilir , insanlardan çekindiği için açığa vurulmayabilir. Kişi takıntılarının çok uzun sürmesinden ötürü takıntısına neden olacak şeylerden kaçınabilir veya bastırabilir. Günümüzde pandemi nedeniyle temizlik takıntılarında artış yaşanmıştır.

Takıntılar bazen tik olarak da ortaya çıkabilir. Kişinin hayatını ritüelleriyle geçirmesine neden olur. Aşırı durumlarda kişi tüm gününü takıntılarıyla geçirebilir ve tüm enerjisini bunun için harcayabilir veya takıntıya neden olacak şeylerle karşılaşmamak için kendisini hayattan uzaklaştırabilir. Kişi kendisine zarar verebilecek takıntılar da edinebilir; saç yolma, deri yolma gibi. Kişinin profesyonel bir yardım ile takıntılarıyla baş edebilir ve takıntılarıyla kendisini korumaya çalışması yerine kişiye daha az zarar veren koruma yöntemleriyle kişi hayatına devam edebilir.

Hızlı Ara . . .