İletişim Bozukluğu Kekeleme

İletişim Bozukluğu Kekeleme

İletişim Bozukluğu Kekeleme

İletişim Bozukluğu Kekeleme;Bir iletişim bozukluğudur. Genelde 5 yaşlarında ortaya çıkan ama bazen farklı durumlarla farklı zamanlarda ortaya çıkabilir. Kişi konuşurken söz akıcılığında kesintiler yaşar. Kekeleme;Konuşurken sözcüklerin tamamlanmasında zorluk yaşar, seslerin sık tekrar edilmesi, seslerde takılmalar yaşanması, kelimeler arası uzun duraklama,  zor kelimeler yerine kolay kelimeleri tercih etme, bütün kelimeyi tekrar etmeler şeklinde yaşanabilir. Bazen bu zorlukların yanında çeşitli vücut tikleri, el sallama, kafa sallama ve göz kırpması da eşlik edebilir.

İletişim Bozukluğu Kekeleme;Kekemelik yaşayan kişi kendini sosyal, mesleki, akademik gibi alanlarda engellenmiş hissedebilir ve yeterince doyum almalarını engelleyebilir.  Kişi sinirli olduğunda, hızlı konuşmak istedigin de daha da kotulesebilir. Kekemelik genelde şarkı soylendigin de azalır. Kekemeligin azaldığı durumlar kişiden kişiye farklılık gösterebilir.
Kekemeligin çeşitli tedavi teknikleri ve tedavi uygulamalari vardır ve bunlar kişiye özel tedavisinde uygulanır.

Kekemelik geliştiğinde tedavi edilebilir mi?

Evet. Hem çocukların hem de yetişkinlerin tedavisine yönelik bir çok başarılı yaklaşım vardır. Bir tedavi yaklaşımının diğerinden üstün olduğuna yönelik bilimsel veri yoktur.

Kekemelik iyileştirilebilir mi?

Kekemelik için iyileştirme terimini kullanmaktan kaçınmak en iyisidir. Kekemelik bir hastalık değildir. Amaç iletişimde başarılı olmak ve akıcılığı arttırmak olmalıdır. Kekemelik kontrol altına alınabilen bir problemdir.

Kekemelik Bazen kendiliğinden düzelebilir bazen de uygun tedavilerle kekemelik genellikle kontrol altına alınabilir. Kekemelik tedavisinde temel amaç kekemeliği kontrol altına alarak akıcı konuşmayı sağlamaktır. Kekemelik, birçok durumda kişi için daha az sorun yaratıcı hale getirilebilir. Yani kekemelik davranışı tamamen ortadan kalkmasa bile denetim altına alınmış olur. Bu özellikle dil ve konuşma terapistlerinin çabasına ve kekemeliği olan kişinin ve yakınlarının işbirliğine bağlıdır.

İletişim

İnstagram

Hızlı Ara . . .