Pandemi Süreci ( Covid- 19)

Pandemi Süreci ( Covid- 19)

Pandemi Süreci ( Covid- 19);Yaşadığımız 21. yüzyılda yaşanılan Pandemi tüm dünyayı etkiledi. Bu pandemi insanların hayatlarını bir anda değişmesine neden oldu. İş, okul, arkadaşlarla buluşma, aile ilişkileri, misafirlik, sarılma, konuşma gibi hayatın her noktasına etki eden değişimlere sebebiyet verdi.

Bu değişimi kendi içinde anlamlı getiremeyen, aktif rol alamayan, üstüne aşırı sorumluk yüklenen insanlarda sadece hastalanma korkusu yaşanmadı. Covid- 19 bulaşıcı bir hastalık olması nedeniyle insanlar hasta olmaktan korkmanın yanında yaşadığı ailesini, görüştüğü insanları da hasta etmekten korktu.

Bunun yüzünden ilişkilerinin büyük ölçüde kısıtlanmasına neden oldu. Yalnızlaşan, kendini sürekli korumaya çalışan, çevresindeki insanları sürekli düşünmek zorunda olan insanlar covid- 19’ a karşı büyük bir korku geliştirdi.
Covid- 19 olmak sadece kişinin hasta olması demek değildi ailesinin, görüştüğü insanların hepsinin hasta olmasına neden olma ihtimaliydi, ev içerisinde belli bir süre kalma ve motivasyonunu yüksek tutma çabasıydı, işe gidememesi, iş yerini bırakması gerekiyordu. Bu hastalık hem maddi hem de manevi olarak insanları olumsuz olarak etkiliyor.

Arkadaşlarımızla, ailemizle, çevremizle görüşmemize engel yaratıyordu. Bu yüzden Covid- 19’ a yakalanma ihtimali insanlarda yüksek derece de korkuya neden oldu. İnsanlardan uzaklaşma, çevresindekileri Covid- 19’ a yakalanmış gibi düşünme, küçük bir hastalık belirtisi bulunan insanlardan uzaklaşma, kendisinde küçük bir sağlık problemi fark ettiğin de Covid- 19 olduğunu düşünme, kendini sürekli korumaya çalışmak, herkesi ve her yeri tehdit olarak algılama Covid- 19 fobisinin belirtileri diyebiliriz.

Maalesef ki Covid- 19 nedeniyle çevremizdeki insanları her an kaybedebilme korkusu da, yaşanılan bunlara eklenince kişiler olumsuz duygulanımlardan çıkamayabilir.
Bu dönemde yalnızlaşan ve yalnız hisseden kişi kendine temizliğe vurabilir ve sürekli kaçınma haline bürünebilir. Covid- 19 tedbirleri nedeniyle çeşitli kısıtlamalar yaşayan insanlar ayrıca psikolojik olarak kendini hayattan kısıtlamasıyla içinde bulundukları durum kötüleşebilir. Kişi hayatındaki olumsuz duygulanımlardan kurtulamıyorsa ve hayatını sürekli kısıtlamasıyla yeni düzene ayak uydurmakta zorluk çektiğinde profesyonel bir yardım alması tavsiye edilir.

Hızlı Ara . . .