İnternet Bağımlılığı Nedir

İnternet Bağımlılığı

İnternet Bağımlılığı Nedir

İnternet Bağımlılığı Nedir; interneti fazla kullanılma istediğinin önüne geçilememesi, internette ulaşamadığında gergin davranışların ortaya çıkması ve sosyal hayatı etkileyen bağımlılık türüdür. Bu belirtiler kişinin internet kullanımını kontrol edememesiyle başlamaktadır. İnternet bağımlılığı kişiyi fiziksel ve ruhsal olarak olumsuz etkilemektedir. Aile, okul, iş, sosyal hayatında problemlere yol açmaktadır. Günlük olarak yaptığı işlerde bozulmalar meydana gelir. İnternet bağımlılığında çoğunlukla ilgili davranışım bağımlılık oluşturucu uyarıcı özelliklerinin olduğu söylenebilir. İnternet bağımlılığı, yanlış internet kullanımına neden olabilir.

İnternet bağımlılığı nasıl başlamaktadır?

İnternet bağımlılığı yaş dağılımına bakıldığı zaman 2000 ve sonrası yıllarda doğan bireylerde yoğunluk gösterdiği görülmektedir. Bu da internet ve teknoloji çağı içerisinde doğan çocukların, anne babalarının ilgisinin ve yetersiz kalmasından kaynaklanır. İnsanın gelişimini tamamlayabilmesi oyun oynaması, anne babası ile iletişim kurması, sosyal çevresi ile etkileşim içinde kalmasıyla bağlantılıdır. İlgi bekleyen, oyun oynamak isteyen, anne babasının kendisi ile etkileşim içerisinde olmasını isteyen çocuğu savuşturma yöntemi olarak internetin kullanılması, internet bağımlılığının temellerinin atılmasına neden olur. Türkiye İstatistik Kurumu’nun 2013 yılında yaptığı araştırmayla 6-15 yaşları arasındaki çocukların %79.5’inin interneti yalnızca oyun amaçlı kullandığı tespit edilmiştir. Aslında bu durum ebeveynlerin çocuklarıyla ilgilenmemesi sonucunda çocuğun başka eğlence alanları aramasından kaynaklanır. Oyun hem fiziksel hem de zihinsel olarak çocuğun gelişimini olumlu yönde etkileyecek en önemli aktivitedir. Buna ulaşamayan çocuk basit bir eğlence olarak internet oyunlarına yönelir. Bu da demek oluyor ki internet bağımlılığının en önemli sebebi çocuğun kendisi değil, ebeveynlerdir.

İnternet bağımlılığı ile nasıl mücadele edilir?

İnternetin ve teknolojinin içerisinde doğan çocukların daha başarılı olacağı oldukça yanlış bir kanıdır. Anne babalar tabletten veya telefondan çeşitli internet sitelerine girerek video izleyip, oyun oynayan çocukların dahi olduğunu düşünür.

Hızlı Ara . . .