Kaygı Bozukluğu

Kaygı Bozukluğu

Kaygı Bozukluğu;endişe ve korkunun aşırı hissedildiği bir duygudurumudur. Bir çok hastalığın nedeni ve bir çok hastalıkla birlikte görülebilir. Kaygı ve korku genelde karıştırılabiliniyor ; korku. Anlık yaşanir ama kaygı gelecekte belirsiz olan bir durumdan kaçınmaya neden olan bir duygu durumudur. Gelecekte olumsuz durumlarla karşı karşıya kalma gibi endişelerin hayatı engelleyebilir.

Kaygı cesitli durumlarda farklı endişe ve korkularla ortaya çıkabilir. Toplumumuzda genellikle ortaya çıkan değerlendirme kaygısı içeren’ sosyal kaygı bozukluğu’ dur. Ayrıca farklı durumlardan korku ve kaçınmaya neden olan ‘ozgul fobiler’ vardır bunlar; olay, durum ve nesne olabilir mesela agorafobi diye bilinen kapalı alan korkusu, iğne korkusu, deprem korkusu gibi kişiye korku ve endişe yaratan şeyden kaçınmasina neden olan korkulardir. ‘Panik atak’ kişide aniden ortaya çıkan kalp çarpıntısı, göğüs ağrısı, nefes alamada zorluk, terleme, üşüme gibi birden fazla belirtilerle ortaya çıkan kötü bir şey olacağına dair bir hisle birlikte yaşanan yoğun bir atak durumudur.

Kişilerde ilk ataktan sonra tekrardan yaşayabilme korkusuyla panik atak yaşadıktan sonra da olumsuz etkileri kişinin hayatını engellemeye devam eder. Kaygi bozukluğu yaşayan kişiler diğer insanların onları anlamadığını düşünmeye meyillidirlerve bu düşünce kişiye bu kaygı halini daha olumsuz yaşamasına neden olur.
Kaygı bozukluklarının tedavi kişinin kişisel özelliklerine, olayları algılayış biçimlerine göre farklı tekniklerle veya farklı tekniklerin bir arada kullanılmasıyla tedavi edilir.

Hızlı Ara . . .