Çift Problemleri

Çift Problemleri

Çift Problemleri;evlilikte veya uzun süreli ilişkilerde problemlerin olduğu bilinmektedir. İki kişinin hayatlarını bir arada yürütmeye çalışırken alması gereken kararlar ve hayatlarını düzenlemeleri gerektiğinden çeşitli konulardan problemler yaşanabilir. Ev içindeki yemek, iş, maddi, manevi, ilgi, fedakarlık gibi çeşitli konularda anlaşma sağlanmalıdır. Ayrıca çift problemlerinin çoğu çiftler arasında değil de çiftlerin çevresinin çifte yansımalarından da oluşmaktadır. Çiftlerin anne- babası, akrabaları ve arkadaşları gibi çevrelerinin çiftin hayatına müdahale olması veya dolaylı yoldan etkilemesi, çiftlerin problem yaşamalarına neden olabilir.

Çiftler belli bir süreden sonra bireyselliklerini kaybedip ilişki bazlı düşünürler hatta yaşanan küçük veya büyük problemleri ilişkileri bozulmaması için görmezden gelebilirler, böylesi bir çözüm kısa vadede ilişkileri rahatlatsa da uzun vadede büyük problemlere neden olmaktadır.  .

Kişilerin değişme hızını yakalayamayan ilişki dinamikleri bir süre sonra probleme neden olabilir. Ülkemizde genelde çift problemleri için gelen kişilerin  çocukları da devreye girmektedir. Bazen çift problemlerinin çözümlenmesinde neden olanda çocuklardır ama nazende çiftler arasındaki anlaşmazlıkların daha çok yaşanmasına da neden olmaktadır. Çiftlerin evlenmeye karar verme aşamalarında, ayrılma veya boşanmaya karar vermelerin de, çocuk yapmaya karar vermelerin de çiftlerin genelde problemlerinin ortaya çıktığı dönemlerdir.

Çiftlerin problemlerinde kültürün etkisi de çok fazladır ve problemler çözülmesinde kullanılan teknikler ve tedaviler kültüre göre ayarlanmalıdır ayrıca çift dinamiklerine göre düzenlenmelidir.
Çift problemleri yaşayan kişiler bireysel terapi yerine çift terapisi alması ilişkilerinde yaşadıkları problemleri halletmek için daha doğru bir karar olacaktır.

Hızlı Ara . . .