Kabus Uyku Problemi

Kabus Uyku Problemi

Kabus Uyku Problemi;her insanın hayatın da karşılaşabileceği bir uyku problemidir. Kabuslar uykunun REM dediğimiz derin uyku zamanın da gördüğümüz yoğun duygu içerikli rüyalardır, bu duygular büyük çoğunlukla negatif duygulanımlar içerir. Kabusların içeriği kişinin anı yükünü, duygu yoğunluğunu kişi de uyandıktan sonra bile negatif duygulanımlar hissetmesini sağlayabilir.

Uykudan bazen ani şekil de kalkmak, bağırarak uyanmak, kaskatı şekil de dona kalmış şekilde uyanmak, kendimizi sıkarak uyanmamıza neden olabilir. Kabus anında kişi kendini çaresiz, korkmuş, üzgün, bitkin şekilde bulabilir. Uyandıktan sonra kabus gördüğümüzün farkında olsak bile etkisini kişiden kişiye değişen şekilde bir zaman aralığında hissedebilir.
Kabus görmemizin nedeni günlük stres, yorgunluk, yediğimiz yiyecekler bile olabilirken. Bazen de yaşanan ağır deneyimlerin, travmaların, korkuların devamı olarak görebiliriz.

Kabus gören kişi uyumaktan korkabilir ve kaygı hissedebilir. Kişinin rüyasına yüklediği anlamlar sabit duran bir nesneyi gördüğü bir rüyayı bile kabus olarak adlandırmasına neden olabilir. Rüyalar da sıkça yer değiştirme ve yansıtmalar olduğu için rüya anında gördüğümüz şeyler basit şeyler gibi gözükse de kişiye yoğun negatif duygulanımlar oluşturabilir. Kabuslar hayatın belli bir dönemin de veya belli dönemlerde tekrarlanabilir.

Kabusun etkisinden kurtulamayan kişilerin kabusları günlük yaşantılarını olumsuz şekilde etkileyebilir. Kabuslar kişinin hayatında olması gerektiği gibi olmadığının da bir işareti olabilir. Hayatını olumsuz etkileyip, kişinin potansiyelinin altına düşmesine sebebiyet veriyorsa profesyonel yardım alması kişi için doğru karar olacaktır

Hızlı Ara . . .