Depresyon Nedir

Depresyon Nedir

Depresyon Nedir ;Depresyon günümüzde fazlasıyla karşı karşıya kaldığımız kişilerin duygu, davranış ve düşüncelerini olumsuz anlamda etkileyen bir duygu. durum bozukluğudur. Günlük hayatta sıkça rastlanmasından dolayı .insanlar mutsuz hissettiklerinde kendilerini depresyonda. zannedebilir ancak kişi her mutsuz olduğunda depresyon yaşadığı anlamına gelmez.

Depresyon fiziksel ve duygusal problemlerin haricinde kişinin sosyal ve gündelik hayatındaki işlevselliğini de. olumsuz yönde etkiler. Bazı insanlar üzgün ve keyifsiz olsalar bile günlük işlerini. halledebilirken bazı insanlar işe gidemez ve yataktan çıkamayacak hale gelebilirler bunlara bağlı olarak depresyonun düzeyine göre kişinin işlevselliği ve duygu durumu değişkenlik gösterebilir.

Kişi depresif ruh hali, ümitsizlik, değersizlik ve çaresizlik hissi, öfke ve huzursuzluk, iştahta artış/azalış, kiloda artış/azalış, dürtü ve. düşüncenin engellenmesi, ilgi kaybı, uyku problemleri gibi belirtiler gösterebilmektedir.

Bireyin kendisini depresif hissettiren duygu ve düşünceler arasında bağlantı kurulur gündelik hayatını, işlevselliğini .arttırabileceği ve sosyal anlamda kendini destekleyebileceği kişiye özel profesyonel müdahalelerde bulunulur.

Kişinin duygu durumunu bozan ve onu depresif ruh haline sokan düşünce örüntüleri üzerinde çalışıldıktan sonra kişinin depresyon tekrarı durumunda her zaman kullanabileceği becerilerin kazandırılması hedeflenir.

Hızlı Ara . . .