Çocuk Terapisi

              ÇOCUK TERAPİSİ

Çocuklar gelişimsel süreçlerinde duygusal, davranışsal bazı sorunlar yaşayabilirler ve bu problemleri direkt yolla ifade edemedikleri için davranışları ve duygularında değişimler ile problemi çevrelerine yansıtırlar.

Çocuklarda ortaya çıkan davranış problemleri ve olumsuz duygu durumları, uyum problemleri, tırnak yeme, alt ıslatma sorunları, uyku ve beslenme bozuklukları, öfke nöbetleri vb. pek çok sorun, çocuğun yolunda gitmeyen yaşantısını dışa vurma biçimi, bir nevi yetişkinlere sorununu yansıtma yöntemidir.

Bir problem karşısında uzun süre çözüm sağlamaya yönelik bir adım atılmadığında, başka sorunların da tetikleyicisi olabilir. Sorunlar kronikleşmeden bir uzmana danışmak ve gerektiğinde terapi sürecine başlamak, çocuğun gelişimsel sürecini olumlu yönde destekleyecek daha mutlu ve uyumlu bir çocukluk geçirmesine yardımcı olacaktır.

Çocuk terapileri, çocuklarla birebir sürdürülen oyun terapisi, filial terapi gibi hizmetleri kapsamaktadır. İlk görüşmede aile ile birlikte değerlendirmeye alınan çocuk, bireysel olarak terapi sürecine devam ederken, anne ve baba da dönemsel olarak ilerleyiş hakkında bilgilendirilmek ve çocuğu destekleyebileceği konular hakkında görüşmek üzere çağırılacaklardır.

Çocuk Terapisinden Faydalanabileceğiniz Konular

Gelişim problemleri

Geç konuşma

Yaygın gelişimsel bozukluk

Dikkat eksikliği ve Hiperaktivite

Tikler – takıntılar

Çocukluk çağı depresyonu

Çocuklarda sosyal fobi /İçe kapanma- utangaçlık

Anksiyete/Korkular- kaygılar

Uyum ve davranış problemleri

Uyku problemleri

Ağlama nöbetleri

Tuvalet eğitimi /Alt ıslatma

Parmak emme

Yalan söyleme

Saldırganlık- vurma davranışı

Okul korkusu/ fobisi

Evlat edinme süreci ve sonrası

Beslenme ve yeme sorunu

Hızlı Ara . . .