Cinsel Terapi

              CİNSEL TERAPİ

CİNSEL TERAPİ NEDİR?

Cinsel terapi, cinsel problemler konusunda eğitim almış deneyimli psikiyatrist ve psikologlar tarafından cinsel sorunları olan birey ya da çiftlere uygulanan tedavidir.

CİNSEL SORUNLAR NASIL TEDAVİ EDİLİR?

İnsan davranışı ve cinselliği bedensel, psikolojik, sosyal koşullardan etkilenir. Cinsellik sadece cinsel organlarla sınırlı değildir. Cinsellikle alakalı duygular, düşünceler ve yerleştirilmiş inançlar vardır. Yerleşmiş inançların çoğu hatalı olabildiği bilinmektedir. Cinsel sorunların ve bozuklukların meydana gelmesinde kişinin bedensel ve psikolojik özellikleri veya ikili ilişkilerin etkileşimleri etkide olabilir. Doğal olarak cinsel problemlerin tedavisi de, ortaya çıkmasında rol oynayan etkenlere göre değişkenlik gösterebilir. Kişi ile görüşülerek problemi ortaya çıkaran, yerleşmesine neden olan etkenler birebir incelenir. Problemin tedavisinde etkili olacak ilaç veya psikoterapiler seçilir.

Cinsel sorun tıbbi veya biyolojik bir sebebe bağlı ise, tedavisi ilaç veya başka tıbbi tedaviler olacaktır. Bu durumda tedaviyi, ürologlar, kadın hastalıkları ve doğum uzmanları ya da psikiyatristler yaparlar. Fakat cinsel sorun psikolojik etmenlerle alakalı ise veya tıbbi bir nedene bağlı olarak gelişmiş olsa dahi psikolojik etmenler durumu ağırlaştırmışsa, cinsel terapiler uygulanmalı veya ilave edilmelidir. Cinsel terapileri ise cinsel terapi konusunda eğitim almış psikiyatristler ve klinik psikologlar uygulayabilir.  Bütün tedaviler gibi cinsel tedaviler de bilimsel veriye dayalı olmak zorundadır.

CİNSEL TERAPİNİN TEDAVİ ETTİĞİ CİNSEL İŞLEV BOZUKLUKLARI NELERDİR?

Cinsel terapinin tedavi ettiği cinsel işlev bozuklukları; vajinismus, erken boşalma, sertleşme bozukluğu, disparoni (kadında ağrılı cinsel ilişki) kadın ve erkekte cinsel istek bozukluğu, kadında uyarılma bozukluğu, kadın ve erkekte orgazm bozukluğudur.

Fakat ülkemizde meydana gelen cinsel problemlere baktığımızda, cinsel eğitimsizlikten ortaya çıkan sorunlar, cinsel bilgi eksikliği, cinsel deneyimin yetersiz olması, cinsellikle ilgili yanlış inanışlar, yetiştiriliş biçimi sebebiyle sağlıklı bir bedene ve psikolojik yapıya sahip bireylerde ya da çiftlerde cinsel problemlere sık karşılaşılmaktadır. Bu nedenlerle ortaya çıkmış olan cinsel sorunlar da birkaç seans danışmalık verilerek tedavi edilebilmektedir.

Hızlı Ara . . .